3D tlač a materiály

História 3D tlače

Prvé známky používania 3D tlače siahajú do roku 1980, kedy sa tejto technológii hovorilo Rapid Prototyping RP (rýchle prototypy). Názov je odvodený od využitia takýchto modelov. Jednalo sa väčšinou o nefunkčné prototypy ktoré slúžili ako tvarová – dizajnová predstava výrobku, poprípade časť nejakého stroja schopná zniesť určité zaťaženie.

Technológia 3D tlače

Na začiatku každého procesu 3D tlače musí byť 3D digitálny model. Tento model sa vytvára v rôznych 3D programoch. V priemysle sú to hlavne rôzne 3D CAD programy a pre obchod, no i bežných koncových užívateľov sú to lacnejšie a jednoduchšie ovládateľné programy, alebo priamo naskenované dáta z 3D skenerov. V týchto programoch je model „nakrájaný“ na jednotlivé vrstvy a takto je pripravený na odoslanie do čítacieho zariadenia 3D tlačiarne. Následne tlačiareň nanáša materiál do jednotlivých vrstiev v závislosti od tvaru modelu a postupu tlače. Samozrejme existuje niekoľko rôznych typov technológií 3D tlače, ktoré využívajú rôzne materiály, rôznym spôsobom na vytvorenie finálneho objektu. Dnes sú to hlavne rôzne druhy plastu, kov, keramika a pieskový prášok (obdoba umelého pieskovca). Výskum je v súčasnosti zameraný aj na využívanie bio materiálov a rôznych druhov materiálov vhodných na konzumáciu. Plast je v súčasnosti najviac používaný materiál – hlavne ABS alebo PLA, aj keď narastá počet alternatívnych materiálov ako je napríklad Nylón.

Ako vybrať material

Je to polymér vyrábaný z ropy, ktorý môže byť navrhnutý s rôznymi vlastnosťami. Vo všeobecnosti je to však pevný a mierne ohybný plast s pomerne vysokou teplotou topenia. Vďaka svojim dobrým mechanickým vlastnostiam má široké využitie, hlavne pri mechanicky namáhaných súčiastkach. ABS natural (bez farbiva) má mliečnu špinavo bielu farbu ale je dostupný tiež v rôznych odtieňoch. Ľahko sa rozpúšťa v acetóne, ktorý môže slúžiť tiež ako lepidlo pri spájaní častí alebo pri povrchovej úprave a leštení modelu.

Je to prírodný polymér vyrábaný z kukurice, zemiakov alebo cukrovej repy. Tým pádom je viac ekologicky prijateľnejší ako ABS, aj keď sa nerozloží hneď vo vašom kvetináči alebo záhrade. PLA natural prirodzene prepúšťa svetlo ale priehľadný určite nie je. Pridaním farby vzniká široká škála odtieňov. Má horšie mechanické vlastnosti ako ABS, ako horšia ohybnosť a nižšia teplota topenia. Už napríklad deň v dobre vyhriatom aute môže spôsobiť zmenu jeho tvaru. Hotové modely majú pekný lesklý povrch.

Flexfill je veľmi pevný a vysoko flexibilný materiál. Je vhodný a využiteľný hlavne na tlač rôznych ohybných prototypov, obalov a podobne.